Pękające ściany i sufity – ekspertyza techniczna

Pękające ściany zdarzają się nie tylko w starych domach, lecz także w nowych budynkach. Jeśli rysy nie są szczególnie duże, a ponadto nie pojawiają się nowe, nie wymagają natychmiastowego przeprowadzenia remontu. Należy jednak bacznie je obserwować, a w razie potrzeby skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego!

Pękające ściany i sufity – kiedy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy

Pęknięcia w ścianach nośnych o szerokości powyżej 2 mm wzbudzają niepokój, zwłaszcza jeśli biegną pionowo prawie na całej wysokości pomieszczenia lub tworzą schodkowy zarys. Istnieje bowiem ryzyko “rozchodzenia się” budynku, w którym nie wykonano żelbetowych wieńców stropowych. Pamiętaj, żeby regularnie je monitorować. Aby ułatwić sobie zadanie, przykręć lub przyklej kilka tarczek wzdłuż rys. Dzięki temu stwierdzisz, czy problem się nasila, jeśli tak, skorzystaj z usług rzeczoznawcy budowlanego. Specjalista ustali przyczynę, a następnie podpowie, jak naprawić pękające ściany i sufity. W ten sposób unikniesz kosztownej naprawy, która mogłaby przynieść tylko krótkotrwały efekt.

Pękające ściany i sufity – możliwe przyczyny

Pękające ściany mogą mieć rozmaite przyczyny, niejednokrotnie problem pojawia się w wyniku podtopień budynku, robót ziemnych, czy błędów montażowych. Rzeczoznawca budowlany ustali, czy wykonawca wybrał odpowiednie płyty gipsowo-kartonowe, a także prawidłowo je ułożył i zabezpieczył.

Ekspert sprawdzi, czy ściany fundamentowe zewnętrzne posiadają pionową i poziomą izolację przeciwwilgociową. Oprócz tego specjalista zweryfikuje, czy został wykonany drenaż opaskowy budynku. Pękające ściany niejednokrotnie spowodowane są brakiem izolacji termicznej płyty fundamentowej, a także obecnością wody gruntowej w wykopie. Rzeczoznawca opisuje i fotografuje wszystkie uszkodzenia, a następnie przedstawia możliwe sposoby naprawy.

Ekspertyza techniczna – co zawiera?

Zastanawiasz się, kiedy powinieneś zlecić ekspertyzę budowlaną? Skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy, jeśli zauważysz pęknięcia stropu, przebiegające prostopadle do belek stropowych. Zwróć uwagę, czy pojawiły się one w środkowej pomieszczenia. Może to wskazywać na przeciążenie i ugięcie stropu. Niekiedy rysy powstają w narożnikach ścian, wówczas są one wynikiem naprężeń w strefie podporowej.  

Rzeczoznawca budowlany przygotuje ekspertyzę techniczną, w której zawrze:

  • opis stanu faktycznego nieruchomości,
  • przyczyny pęknięcia i ich wpływ na konstrukcję,
  • stopień szkodliwości,
  • zalecane metody naprawy,
  • kosztorys.

Podstawowe błędy w nakładaniu tynku

Rzeczoznawca budowlany przypomina, że nawet podczas malowania i montażu suchej zabudowy zdarzają się błędy wykonawcze. Niektórzy fachowcy źle przygotowują naprawę lub niedokładnie nakładają tynk, twierdząc, że wykonawca później zakryje wszelkie niedociągnięcia. 

Należy jednak podkreślić, że dobrze przygotowane podłoże wpływa nie tylko na prawidłowe wykonanie dalszych prac, lecz także trwałość stosowanych później materiałów. Rzeczoznawca budowlany zaznacza, że tynk nakłada się na suche, niezmarznięte i ustabilizowane podłoże. Oprócz tego wykonawca powinien zwrócić uwagę na kolor i konsystencję mieszanki. Jeśli ekspert stwierdzi, że pękające ściany i sufity są wynikiem wadliwego wykonania tynku, ekipa będzie zobowiązana do przeprowadzenia remontu.

Powierzchowne uszkodzenia mogą prowadzić do odpadania fragmentów tynku. Naprawa stanowi wyzwanie, zwłaszcza jeśli przyczyna tkwi w niestabilnym podłożu. Uzupełnienie tynku, bądź szpachlowanie szczelin nie zawsze wystarczy, aby problem nie wrócił. Rzeczoznawca budowlany zaleca wzmocnienie ściany poprzez położenie tapety z włókna szklanego. Można również wykonać podłoże z płyt gipsowo-kartonowych, mocowanych na kleju lub stelażu.

Pękające ściany – błędy w czasie montażu płyt g-k

Chociaż wielu inwestorów decyduje się na instalację płyt gipsowo-kartonowych, należy podkreślić, że błędy wykonawcze mogą skutkować ich pękaniem. Ekspert budowlany przypomina, że nie można montować płyt przed położeniem tynku i wylaniem posadzki. Jeśli przystąpimy do instalacji przed zakończeniem “prac mokrych”, wchłoną one wodę. Podczas ich wysychania zauważysz rysy w miejscach łączenia. Pękające ściany mogą również wynikać z nieprawidłowego przechowywania płyt g-k.

W takiej sytuacji skontaktuj się z rzeczoznawcą budowlanym, który oceni stan ścian i wskaże błędy. Wykonawca usunie uszkodzone fragmenty, a następnie zabezpiecza płyty siatką. W przypadku poważnych uchybień fachowiec zerwie płyty i ułoży je jeszcze raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − 6 =