Niepełnosprawność nie powinna wykluczać z życia społecznego. Niestety nadal można spotkać bariery architektoniczne, których nie da się pokonać na wózku inwalidzkim. Nowe apartamenty, hotele i budynki użyteczności publicznej coraz częściej uwzględniają potrzeby osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Sprawdź, jakie wymagania powinny spełniać rampy i podjazdy dla niepełnosprawnych!
Rampa krawężnikowa – wytyczne
Na przejściach dla pieszych stosuje się rampy krawężnikowe, dzięki czemu osoby na wózku mogą bezpiecznie pokonać jezdnię. Jej nachylenie nie powinno przekraczać 5%, w uzasadnionych przypadkach zwiększa się je do 15%. Zwracamy uwagę, żeby wysokość krawężnika w miejscu przejścia nie przekraczała 2 cm. Jeśli z boku rampy krawężnikowej znajduje się chodnik, a nie zamontowano barierek lub innych ograniczeń, stosuje się boczne nachylenie. Nie może ono przekraczać 10%. Minimalna szerokość rampy krawężnikowej wynosi 90 cm. Podjazdy dla niepełnosprawnych montuje się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych.
Podjazdy dla niepełnosprawnych – zastosowanie
Rampy i podjazdy dla niepełnosprawnych zostały wykonane z polietylenu, co zapewnia ich długą żywotność. Wspomniane elementy mają podłogę antypoślizgową, dzięki czemu można je bezpiecznie pokonać. Rampy podjazdowe można zamontować na stałe lub tymczasowo. Instaluje się je na schodach lub krawężnikach o wysokości 6-22 cm. Stałe konstrukcje zwykle wykorzystuje się też w szpitalach, przychodniach i domach seniora. Z kolei przenośne rampy podjazdowe stosuje się tam, gdzie nie ma udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Podesty nie są ciężkie, ale na tyle stabilne, że można je bezproblemowo pokonać.
Podjazdy dla niepełnosprawnych skutecznie likwidują bariery architektoniczne. Wykonane są zazwyczaj z aluminium i stali, dzięki czemu wykazują odporność na trudne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Należy zadbać o to, żeby nie pojawiały się na nich kałuże, śnieg i liście, w przeciwnym mogą zagrażać bezpieczeństwu użytkowników.
Podjazdy dla niepełnosprawnych – warunki techniczne
Podjazdy dla niepełnosprawnych nie wymagają zgłoszenia do UDT. Nie trzeba też dokonywać okresowych przeglądów, ani konserwacji. Pamiętajmy jednak, że powinny spełniać określone wymagania techniczne. Aby zlikwidować barierę o wysokości 50 cm, trzeba wybudować 10-metrowy podjazd. Na każdą pochyłość przypada 1,5 m płaskiej powierzchni, dzięki czemu osoba na wózku będzie mogła odpocząć.
Aluminiowe podjazdy dla niepełnosprawnych pozwalają zlikwidować niewysokie przeszkody, w przeciwnym razie mogą okazać się zbyt strome. Rozkładanych konstrukcji nie trzeba wnosić na stałe, co daje większe pole manewru. Jeśli bariera architektoniczna liczy 60-80 cm, to należy rozważyć montaż stałej rampy podjazdowej, pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednią przestrzenią.
Podjazdy dla niepełnosprawnych nie mogą blokować wejścia do budynku. Poręcze instaluje się po obu stronach, na wysokości 85-90 cm. Należy przedłużyć je o 30 cm poza spadek schodów lub pochylni. Oprócz tego powinny mieć końce zaokrąglone w dół, co zapewnia bezpieczne użytkowanie.